JUDr. Ivana Vaculčiaková
Likvidácia obchodných spoločností od 1.10. 2020

Likvidácia obchodných spoločností od 1.10. 2020

Schválením jednej z posledných noviel Obchodného zákonníka došlo k výraznej zmene v pravidlách likvidácií obchodných spoločností ako procesu, ktorý zväčša predchádza zániku obchodných spoločností a ich výmazu z Obchodného registra Slovenskej republiky.

Predmetom tohto príspevku je sumár tých najvýznamnejších zmien.

U laickej verejnosti vo všeobecnosti zarezonoval dátum 1.10.2020 ako dátum, od kedy sa pre likvidáciu spoločností budú aplikovať nové pravidlá.

V zmysle prechodných ustanovení Obchodného zákonníka platí, že podľa znenia zákona účinného do 30.9.2020 sa dokončia likvidácie tých spoločností, v ktorých bol likvidátor zapísaný do obchodného registra do 30. 9. 2020. Ako sa budú posudzovať návrhy na zápis u spoločností, v ktorých valné zhromaždenie rozhodlo o vstupe do likvidácie v lehote do 30.9.2020, ale likvidátor bol do Obchodného registra zapísaný až po 1.10.2020, ukáže až prax samotných registrových súdov.

Okamih vstupu spoločnosti do likvidácie je hneď prvou zmenou, ktorá sa dotkne spoločnosti, ktoré vstupujú do likvidácie. Zatiaľ čo pôvodne platilo, že spoločnosť vstupovala do likvidácie ku dňu jej zrušenia (čo mohol byť dátum konania valného zhromaždenia, alebo iný dátum, o ktorom valné zhromaždenie spoločnosti rozhodlo), podľa nových pravidiel platí, že spoločnosť vstupuje do likvidácie až dňom zápisu likvidátora do Obchodného registra Slovenskej republiky.

Požiadavky na osobu likvidátora sú ďalšou zmenou, ktorú priniesla novela Obchodného zákonníka. Obchodný zákonník pôvodne stanovoval, že likvidáciu vykonával, teda likvidátorom bol štatutárny orgán, ak zákon alebo spoločenská zmluva/zakladateľská listina neustanovovali inak. Likvidátorom pritom mohla byť fyzická ale aj právnická osoba.

Od 1.10.2020 však platí, že likvidátorom môže byť osoba zapísaná v zozname správcov konkurznej podstaty alebo iná osoba, ktorá je zapísaná v registri fyzických osôb, s ustanovením za likvidátora súhlasí a mohla by byť inak ustanovená za člena štatutárneho orgánu spoločnosti.

Likvidátora majú určiť spoločníci alebo príslušný orgán a to už spolu s rozhodnutím o zrušení spoločnosti, resp. najneskôr do 60 dní od zrušenia spoločnosti. Ak si túto povinnosť spoločníci resp. orgán spoločnosti nesplnia v 60 dňovej lehote, ustanoví likvidátora súd.

Vyššie uvedené podmienky kladené na osobu likvidátora sú oproti pôvodnej právnej úprave prísnejšie, keďže doteraz sa nevyžadoval súhlas osoby, ktorá mala byť do funkcie likvidátora ustanovená.

Predchádzajúci súhlas osoby, ktorá má byť vymenovaná do funkcie likvidátora spoločnosti možno vnímať ako pozitívnu zmenu, pretože v praxi skutočne dochádzalo k situáciám, kedy bol do funkcie likvidátora zvolený napr. jeden z konateľov spoločnosti bez toho, aby ten vopred s výkonom tejto funkcie vyslovil súhlas. V prípade že takto ustanovená osoba s výkonom funkcie nesúhlasila, bolo potrebné podať návrh na súd a to s náležitým odôvodnením, že výkon funkcie od neho nebolo možné spravodlivo požadovať.

Ďalšou významnou zmenou, ktorá patrí k tým zmenám, ktoré vo verejnosti zarezonovali je preddavok vo výške 1 500,- Eur.

Ide o novo zavedenú položku, s ktorou musí spoločnosť po novom pri vstupe do likvidácie počítať. Platí totiž, že bez ohľadu na to, či bude likvidátor ustanovený spoločníkmi alebo súdom, spoločnosť bude povinná zložiť do notárskej úschovy preddavok vo výške 1500, - Eur, a to ešte pred zápisom likvidátora do Obchodného registra Slovenskej republiky.

Preddavok bude možné použiť len na úhradu odmeny a výdavkov likvidátora ustanoveného súdom a nepodlieha exekúcii.

Ak bude likvidátorom osoba určená spoločníkmi, tak mu bude patriť odmena a náhrada výdavkov podľa zmluvy, pričom má ísť o zmluvu s primeraným použitím ustanovení o tzv. konateľskej zmluve podľa príslušných ustanovení Obchodného zákonníka.

Novým pravidlom, ktoré zaviedla novela Obchodného zákonníka je oprávnenie nakladania s majetkom po zrušení spoločnosti a jej vstupe do likvidácie. Od zrušenia spoločnosti a jej vstupe do likvidácie podlieha nakladanie s majetkom spoločnosti, ktorého hodnota presahuje 10 % hodnoty základného imania oceneniu znaleckým posudkom a schváleniu najvyšším orgánom spoločnosti. Právny úkon, ktorým dochádza k nakladaniu s takýmto majetkom, nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložený spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín.

Ďalšou zmenou je zánik jednostranných právnych úkonov spoločnosti, najmä jej príkazov, poverení, plnomocenstiev a aj prokúry a to momentom vstupu spoločnosti do likvidácie. Výnimkou sú plnomocenstvá na zastupovanie v súdnych konaniach.

Novela Obchodného zákonníka zaviedla aj novú povinnosť likvidátora, a to vypracovať základný zoznam majetku do 45 dní od zverejnenia oznámenia vstupu do likvidácie a uložiť ho do zbierky listín do 30 dní od jeho vyhotovenia.

Novým prvkom v procese likvidácie je tiež prihlasovanie pohľadávok veriteľov a to doručovaním prihlášok obdobne ako je tomu pri konkurzoch, avšak s tým, že neprihlásenie pohľadávky alebo iného práva do likvidácie nemá vplyv na jeho trvanie.

Oproti predchádzajúcej právnej úprave je ďalším významným rozdielom zavedenie minimálnej lehoty na skončenie likvidácie. Po novom, Obchodný zákonník výslovne uvádza, že likvidácia môže byť ukončená najskôr 6 mesiacov po oznámení o vstupe spoločnosti do likvidácie (pôvodne to boli tri mesiace).

V tejto lehote likvidátor zostaví účtovnú závierku, konečnú správu o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku. Lehota sa však predlžuje o 6 mesiacov, ak likvidátor zistí, že má spoločnosť ku dňu zostavenia účtovnej závierky a konečnej správy daňový nedoplatok alebo ak sa u nej vykonáva daňová kontrola.

Uplynutím tejto lehoty sa však v skutočnosti celý proces ešte nekončí, keďže je treba počítať ešte s lehotou na schválenie návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku valným zhromaždením spoločnosti (lehota zákonom daná na maximálne 60 dní) a následne ešte s vykonaním úkonom potrebných na podanie návrhu na výmaz spoločnosti z Obchodného registra a vykonanie výmazu zo strany súdu.

Niektoré ďalšie otázky súvisiace s procesom likvidácie upravuje vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka (napr. taxatívne stanovenie odmeny likvidátora pre jednotlivo vymedzené úkony, ale aj náležitosti tzv. zoznamu majetku apod. ).

Predmetom tohto príspevku je len stručný popis tých z nášho pohľadu najvýznamnejších zmien, ktoré novela Obchodného zákonníka v procese likvidácie spoločností priniesla. Vzhľadom k niektorým úplne novým prvkom, prax ukáže, ako sa s nimi spoločnosti resp. likvidátori vysporiadajú a aké bude reálne obdobie, v rámci ktorého bude možné proces likvidácie ukončiť. Pochopiteľne, celý proces likvidácie bude závisieť od konkrétnych okolností prípadu.