Poskytovanie digitálneho obsahu – ochrana spotrebiteľov
V Európskom parlamente bola v roku 2019 prijatá smernica o určitých aspektoch týkajúcich sa zmlúv o dodávaní digitálneho obsahu a digitálnych služieb – smernica EP a Rady (EÚ) 2019/770.
Cieľom je dosiahnuť skutočný jednotný digitálny trh a zvýšiť právnu istotu. Za tým účelom by členské štáty mali harmonizovať aspekty týkajúce sa zmlúv na dodávanie digitálneho obsahu alebo digitálnych služieb a prijať potrebnú právnu úpravu.
Základom má byť vysoká úroveň ochrany spotrebiteľa.
Zmeny v oblasti poskytovania digitálnych služieb sú účinné napr. v susednej Českej republike, ktorá v Občianskom zákonníku zaviedla osobitný zmluvný typ – zmluvu o poskytovaní digitálneho obsahu. Poskytovanie digitálneho obsahu spotrebiteľom je pritom v právnej úprave upravené osobitne.
V Slovenskej republike obdobná právna úprava za účelom ochrany spotrebiteľov zatiaľ prijatá nebola. V právnom poriadku Slovenskej republiky nie je ani osobitný zmluvný typ – zmluva o poskytovaní digitálneho obsahu.
V praxi však k poskytovaniu digitálnych služieb dochádza. Práva a povinnosti môžu byť upravené v písomnej zmluve resp. všeobecných obchodných podmienkach dodávateľa.
Pojmy ako digitálny obsah či digitálna služba definuje vyššie uvedená smernica.
Digitálnym obsahom sú jednoducho dáta, ktoré sa vytvoria a dodajú v digitálnej forme. Dodanie digitálnej služby môže byť vykonané jednorazovo – okamžite po uzatvorení zmluvy alebo dodávanie môže trvať sústavne po dlhšiu dobu.
Digitálnym obsahom môže byť napr. antivírusový systém, počítačové hry ale aj tzv. SaaS služba -,,software as a service“, teda poskytovanie cloudov, grafických nástrojov či aplikácií.
Smernica upravuje niektoré aspekty poskytovania digitálnych služieb, napr.:
- dodávateľ dodá digitálny obsah alebo službu bez zbytočného odkladu po uzavretí zmluvy, strany sa však môžu dohodnúť aj inak
- dôkazné bremeno či boli služby dodané v súlade so zmluvou znáša dodávateľ, dodávateľ (teda nie spotrebiteľ) je povinný dokázať, že služba bola dodaná
- osobitne sú upravené aj podmienky kedy môže poskytovateľ zmeniť digitálny obsah už po jeho zakúpení
- dôraz sa kladie aj na rozlišovanie aktualizácií medzi tie, ktoré sú nevyhnutné pre funkčnosť aplikácie, aktualizácie, ktoré boli vopred dohodnuté a tiež úplne nové vlastnosti a funkcie aplikácie
Smernica zatiaľ do právneho poriadku Slovenskej republiky transponovaná nebola, upravuje však viaceré aspekty, na ktoré je vhodné pri dodávaní digitálnych služieb myslieť už dnes.
JUDr. Ivana Vaculčiaková, JUDr. Rastislav Masnyk
Masnyk legal s.r.o.